Size bir telefon kadar yakınız
0224 253 13 00

Ekran Kartı Ne İşe Yarar? Performansa Etkileri Nelerdir?

01.03.2023
1.307 görüntülenme
Ekran Kartı Ne İşe Yarar? Performansa Etkileri Nelerdir?

Özellikle yeni bir bilgisayar alırken donanımlar hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler, ekran kartı nedir ne işe yarar gibi araştırma yapma durumunda kalabiliyor. Özellikle oyun gibi içeriklerde büyük öneme sahip olan ekran kartı ile ilgili doğru seçimler yapmak, hem ekonomik bir seçim olacak hem de ileride yeni bir donanım gereksinimi ortadan kaldıracaktır.

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı, bilgisayardaki grafik işlerini üstlenmektedir. Bilgisayardaki grafik verilerini işleyerek istenilen şekilde ekrana yansıtan bu kartlar, böylece grafik performansını doğrudan etkilemektedir. Piyasada farklı markalar tarafından üretilen çok sayıda ekran kartı seçeneği bulunmaktadır. Bu ekran kartları arasında ise bellek tipi, çip kapasitesi, çekirdek hızı, soğutma sistemleri, soğutma ve fan tipleri gibi pek çok farklı özellik ayırt edici olmaktadır.

En İyi Ekran Kartı Üreticileri

Dünya genelinde farklı markalar tarafından üretilmiş olsa da öne çıkan iki farklı marka bulunmaktadır. Nvidia ve AMD, piyasada en çok tercih edilen ekran kartı üreticileridir. Bununla birlikte Intel gibi işlemci dünyasının en güçlü markaları da ekran kartı sektörüne girerek seçenekler sunmaya başlamıştır.

Ekran Kartının Performansa Etkileri

Ekran kartının yüksek performans sunabilecek kapasitede olması, grafiklerde doğrudan etkili olur ve yüksek kalitede görüntüler oluşturulması sağlanır. Bu işlemler sırasında verilerin hızlı işlenmesi de önemlidir. Bu kapasiteye sahip olan bir ekran kartı, bilgisayardaki grafik yükünü alarak hem performans kaybı oluşturmayacak hem de yüksek çözünürlüklü grafikler sunulacaktır. 

Ekran kartının performansta yarattığı etkinin yanı sıra grafik tasarım, video düzenleme programları ve üstün grafiklerle donatılmış olan 3 boyutlu çalışmalar ekran kartları aracılığı ile aktarılır. Bundan dolayı ekran kartı olmadan ya da düşük özelliklerdeki bir ekran kartı ile bu içeriklerin elde edilebilmesi ve performans alınabilmesi mümkün değildir.